Home General Info Contact ABC Ride Schedule Race Schedule ABC NEWS Membership Cycling Links

 

It was a pleasure to host hundreds of regional racers for this year's tour.  Thanks to all participants and congratulations to the top finishers!

COLTS NECK 2002 RACE RESULTS

May 5, 2002

Sponsored by Colts Neck Recreation Department, Dr. Harold Nolan Director

Junior Men

1     TIM PETRELLA.  CJCT,

2     DEAN FLAHERTY   CRCA.

3           GABERIEL EPSTEIN  CRCA.

4          TIM CARPENTER.   CRANFORD BIKE. (2nd in 2001)

5          DANTE PRYOR  CRCA.

6          PAUL MONTEMURO  LIBERTY CYCLE.

7          CHIP DESBORO  UNATT.

8          CAMERON HURST.  LIBERTY CYCLE.

JOHN CONROY   DQ.  OVER-GEARED.

Cat 5

1.     SEAN TOWNE.  3D. (1st in 2001 too)

2            MATT KUMPSKY.   BEACON. 

3            MITCH ROSEN.   WESTWOOD.

4            MIKE MERRITT.   3D.

5            MIKE SHAPANKA.   CRCA.

6            MARK HEFNER.   UNATT.

7            HENRY YATES.    OLD MILL.

8            TODD WALTERS.   UNATT.

9            ALEX ARMITAGE.   ?

10    ROB ANTONDIDO.   MONTCLAIR.

Cat 4

1ST CHRISTIAN MAMBELLI.  TRIDENT .

2          ADAM FRIEDMAN.  MIYA SAJI.

3          BOB QUINCY.  LIBERTY.

4          KEN LEHNER.   UNATT.

5          JOHN ORCUTT.   KISSENA.

6          TRISTAN FAUSTO.   CRCA.

7          MARK FONTANILLA.   LIBERTY

8          JOHN PROFACI.   COLAVITA.

9          FRANK KEANE.   COLAVITA.

10      BERT LOW.   KISSENA.

Cat 3

 

1ST MATT WAGNER.   BEACON.

2          ROB RYAN.   READY PAC.

3          DARREN LANGE.  3D.

4          PETE NEILSEN.  LIBERTY. (3rd last year)

5          VINCE CINTRON.   MONEGHAN.

6          TOM DOLAN.   3D.

7          DEWAYNE FOX.  EXPRESS

8          STEVE JAMISON.   CRCA.

9          JOHN BRACCHI.   3D.

10      GLEN CALHOUN,  UNATT.

11      ERIC SLAUCH.  SOMERSET. (4th last year)

Women: Cat 1/2/3 

1ST LISA JELLETT.  CRANFORD BIKE.

2          LENORE IMHOF.  CRANFORD BIKE.

3          MARIKA TOI.  BIKE WORKSHOP.

4          BETTY TYRELL.  SOMERSET. (3rd last year)

5          VERONICA JENNINGS.  CRANFORD BIKE.

6          CHRISTINE BUCKS.  LIBERTY CYCLE.

Women: Cat 4 

1ST.  CHRISTA BROMFIELD.  LIBERTY CYCLE.

2         SUSAN ROCHE VAN CUREN.  3D

3         KIM ROWE.  LIBERTY.

4         JAMIE EPSTEIN.  CRCA.

5         JANE CORWIN.  SOMERSET.

6         CATHERINE KURCHBURGER.  HARTS.

7         ANDREA GROSSMAN.CRCA.

8         ANNIE PARK.  WESTWOOD VELO.

9         BARBARA SHWECKY.  3D.

10     MARGARET FONTANA.  MONTCLAIR.

11     EILEEN FANNING.  3D.

12     DAWN SMITH.  3D.

13     LAISA HAGEN.  CRCA.

14     ALICIA KHAN.  HERMES.

15     MADELINE COZINE.  SOMERSET.

16     SUSAN JANKOWITZ.  SOMERSET.

17     DENISE SCALA.  HERMES.

Masters 45 plus

 

1ST MANNY LOPEZ.   CRANFORD.

2     DOUG O'NEILL.    CRANFORD.

3     STEVE TINSTON   WESTWOOD.

4         EARL PERETTI.   MONTCLAIR. 

5         PAT KENNEDDY.   SOMERSET.(1st last year)

6         JOHN LEIGHTY.  MAMBO.

7         BOB O'HARA.   TRISTATE. (5th last year)

8         MIKE HADDAD.    3D.

9         DIXON WILDE.    COLAVITA.

10    JIM BONACORDA.    CRANFORD.

Masters 55 plus

1ST BARRY FREE.    ERA. (2nd last year)

2    BARRY NAZARIAN.    MONTCLAIR.

3    JOHN AUER.    SOMERSET.

4        JOHN AUTORE.   MONTCLAIR. (6th last year)

5        BOB PERLEE.    JAEGER.

6        JOE SALING.    SOMERSET. (1st last year)

7        JOE BEILECKI.    MONTCLAIR. (8th last year)

8        JON FARBMAN.    3D. (7th last year)

9             CRCA.

10   GEORGE HANSON.    JAEGER.

   

 

© 1998-2001 Atlantic Bicycle Club. All Rights Reserved.

Last updated: February 13, 2006

Comments/suggestions?  email the ABC website editor