Home General Info Contact ABC Ride Schedule Race Schedule ABC NEWS Membership Cycling Links

 

Thanks for joining us at the Tour of Colts Neck and  congratulations to the top finishers!

COLTS NECK 2003 RACE RESULTS

May 4, 2003

Sponsored by Colts Neck Recreation Department, Dr. Harold Nolan Director

Junior Men
1---Steve Slotten---CJCT.
2---Tim Carpenter-CJCT. 4th in '02 & 2nd in 01
3---Devin Flaherty--UPMC. 2nd last year
4---Pete Carolan---CJCT.
5---Tim Petrella---CJCT.  1st last year
6---Chris Worden----Watchung.
7---Cameron Hurst---Liberty.
8---Mike Bucuk---Watchung.
9---Steve Chiselko----Liberty.
Cat 5
1---Chris Kunkel----CRCA.
2---Jose Pereira----Unatt.  Also 4th in 55+
3---Rich Schenk----Vortex.
4---John Mackert---Unatt.
5---Mark Hefner--Unatt.    6th last year
6---Kris Bonello----3D.
7---Tom Cheney--Summit.
8---Tim Mahoney---Skylands.
9---Todd Walters-------Harts.    8th last year
10---Nate Buyon---Ideal.
Cat 4
1---Greg McGlinn--Beacon.
2---Turqut Balicki---Connecticut.
3---Ron Racinez-----NCVC--DC.
4---Chris Esnes-----Wheelmen
5---Mike Merritt---3D..
6---  ???
7---Mitch Roseen-CRCA.
8---Dave Junius-----WestwoodVelo.
9---Antonio Cangialosi-----Wheelmen  508.
10---Bob Antendido--------Montclair

Cat 3

 

1---Bob Quincy---Liberty.   3rd Cat 4 in '02
2---Kent Donahue--3D.
3---Rich Gonzalez-Montclair.
4---Eric Schlaugh---Somerset.
5---Ken Barreto---Millburn.
6---Darren Lange-3D.
7---Neal Stoeckel-----Colavita.
8---Pete Handy-------Somerset.
9---Harvey Richman.
10---Jesus Espitia----CRCA.
Women: Cat 1/2/3 
1---Lisa Jellett----Cranford.   1st last year
2---Brooke Wilson----Somerset.
3---Jacqueline Paull-----Colavita.
4---Christine Blache-------Liberty.
5---Veronica Hennings----Velocity.
6---Betty Tyrell----Somerset.  4th last year
7---Tara Walhart--3D.
8--- Barbara Schwecky----3D.  9th Cat 4 in '02
9---Christa Blaser---Liberty.
10---Pam Shue-----MAMBO.
Women: Cat 4 
1---Margeret Fontana----Montclair.  10th in '02
2---Carole Berger------UNanatt.
3---S Bleecher-----Liberty.
4---Kelly Boyce---Colavita.
5---Mary Ellen Calandrillo-----Jrz R&R
6---Alicia Kahn-----Hermes.  14th last year
7---Michelle Suplick---Guys.
8---Dawn Smith--3D.   12th last year
9---Kelli Reid-----Liberty.
10---Toni Musorrafiti------3D.
Masters 45 plus

 

1---Mike Cusack----Watchung.
2---Bryan Barrett---Lehigh.
3--- Mike Haddad--3D.   8th last year
4---Earl Perretti---- Montclair.  4th last year
5---Pat Kennedy----liberty.  5th last year
6---Jose Hernandez-----Colavita.
7---Don Clapp---3D.
8---Jeff Pollock-------Watchung
9---Greg Schutske-----Somerset.
10---John Lennox-----Watchung.
Masters 55 plus
1---Leone Pizzini----ERA.
2---Bob Perlee--Jaeger.   5th last year
3---John Auer----Somerset. 3rd last year
4---Jose Pereira----Unatt.  Also 2nd in Cat 5
5---Barry Nazarian---Montclair.   2nd Last year
6---John Autore--Montclair.  4th Last Year
7---Rich Koppel--Montclair. 
8---Jon Farbman--3D.   8th Last Year
9---Josef Urzadowski-----Watchung.
10---Pete Levin  CRCA.
 

 

 

 

 

© 1998-2001 Atlantic Bicycle Club. All Rights Reserved.

Last updated: February 13, 2006

Comments/suggestions?  email the ABC website editor